Yıllar önce bir mekanda espresso denemek istediğimde sert gelen kahveydi. O dönemlerde kahveyle içmeyi pek sevmediğimden olsa gerek hoşuma gitmemişti. Onun yerine farklı içimdeki kahveleri denemeye karar vermiştim… Sonraları yumuşak içimli hafif kahve seven ben, zaman içinde sert içimli yoğun kahvelere geçiş yaparak bir zamanlar pek de içmediğim kahveyi sevmeye başladım.

Espresso nedir?

Espresso bir İtalyan kahvesidir. Espresso filtre kahveye göre daha yoğun ve konsantre içecektir. Americano, Cappucino, Latte gibi kahve çeşitlerinin çoğunda bulunuyor. Filtre kahve ile espresso, aynı öğütme derecelerine sahip değillerdir. Espresso kahve makinesinde yapılması, makinenin yapısı ve donanımları, kahvenin tadını direkt olarak belirlerken kaliteli bir makine ile kahveyi hazırlamak gerekmektedir.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve makinesinin su haznesine içeceğiniz fincan sayısı suyu döküp, kahve haznesine öğütülmüş kahveyi ekleyip yavaşça demlenmesiyle hazırlanmaktadır. Filtre kahvenin demleme süresi, espressoya göre fazladır. French Press, Chemex V60 gibi farklı demleme ekipmanında filtre kahve hazırlayabilirsiniz. Kahvenizi öğütülmüş olarak alıp kullanabileceğiniz gibi, öğütücünüz var ise çekirdekten alıp evde öğütüp kullanabilirsiniz. İsteğe göre süt ekleyebilirsiniz.

Yorum alanına kahve ile ilgili önerilerinizi paylaşın 🙂

Beğen
Beğen Love Haha Wow Sad Angry
1

Katkıda Bulunun

Siz de yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tesis Paneli

Tesis Hesabı Oluşturun.

Şifreyi Sıfırla

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.