Karadeniz Turunda Gezilecek Yerler

Karadeniz Turunda Gezilecek Yerler

Türkiye’nin doğal ve kültürel güzellik bakımından en güzel bölgelerinden biri de Karadeniz Bölgesi’dir. Tatil ve gezi amacıyla tercih edilecek yerlerinden başında gelen Karadeniz Bölgesi’nde gezip görülebilecek birçok yer bulunuyor. Yeşil doğasıyla ve harika havasıyla birçok insanın hayali olan Karadeniz turu için çeşitli öneriler bulunuyor. Unutulmaz bir Karadeniz turu için en uygun yerler arasında tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan alanlar bulunuyor. Özel araçlarıyla veya tur şirketleriyle Karadeniz turu yapacak olan kişilerin mutlaka gezip görmesi gereken bazı yerler bulunuyor.

Hem Türkiye’nin hem de dünyanın en güzel yerlerini barındıran Karadeniz Bölgesi’nde deniz ve mavinin içe içe girerek oluşturduğu eşsiz güzellikleri görmek mümkündür. Gezilecek yerlerin yanı sıra farklı lezzetlerin de tadılabileceği bir Karadeniz turu planlaması yapılabilir. Karadeniz turu için önemli olan konulardan biri de tura nereden başlanacağıdır. Güzel bir Karadeniz turu için yolculuğa Zonguldak’tan başlamak faydalı olacaktır.

Batı Karadeniz Turu İçin Önerilen Yerler

Karadeniz turuna Batı Karadeniz bölgesinden başlayacak olan kişiler için çeşitli öneriler vardır. Türkiye’nin maden şehirlerinden biri olan Zonguldak’tan Karadeniz yolculuğuna başlamak oldukça güzel olacaktır.

Tarihi güzelliklerinin yanında doğasıyla da çok güzel bir şehir olan Zonguldak’ta gezip görülebilecek birçok yer vardır. Mağaralar, kaleler, göller ve temiz plajlarıyla gezi severlerin beğeneceği Zonguldak, bazı yemeleriyle de ünlüdür. Karadeniz turuna Zonguldak ilinden başlayacak kişilerin gezip görebileceği yerler için çeşitli öneriler vardır.

Zonguldak’ta gezip görülebilecek bazı yerler şu şekildedir;

 • Tieion Antik Kenti,
 • Filyos Kalesi
 • Halil Paşa Konağı ve Ereğli Müzesi
 • Cehennemağzı Mağarası

Belirtilen tarihi ve doğal güzelliklerin yanında gezip görülebilecek birçok yer vardır. Zonguldak şehrine gezi amacıyla gelen kişiler, şehir merkezinde bulunan lokantalardan eşsiz lezzetleri de tadabilir.

Batı Karadeniz’de Ağaç Tüneli

Unutulmaz bir Karadeniz gezisi yaşamak isteyen kişilerin mutlaka uğraması gereken noktalardan biri de Batı Karadeniz’de bulunan Ağaç Tüneli isimli eşsiz yoldur. Sonbahar mevsiminde büyüyen ağaçlarla birlikte eşsiz bir görüntünün oluştuğu yolda harika manzaralar oluşuyor.

Karadeniz turu için en uygun yerler içinde yer alan Ağaç Tüneli, Karabük ve Bartın yolları arasında bulunuyor. Fotoğraf çekme meraklıları için oldukça cazip olan yerlerin başında geliyor. Harika anılar ve güzel bir doğa havası için Ağaç Tüneli bölgesi tercih edilebilir.

Batı Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz, doğal ve tarihi güzelliklerin en yoğun olduğu bölgelerden biridir. Bartın, Amasra, Zonguldak, Samsun ve Sinop gibi birçok bölgede gezilecek yerler vardır. Bu nedenle Karadeniz turuna batıdan başlayan kişilerin gezip görmesinde fayda bulunan yerler vardır. Mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında Hattuşaş geliyor.

Her ne kadar iç bölgelere doğru gitmek gerekse de Türkiye’nin ve dünyanın eşsiz güzelliğini görmeden yolculuğa devam etmek yanlış olacaktır. Hititlerin başkenti Hattuşaş Dünya Kültür mirasında da yer alıyor. Batı Karadeniz’in farklı bölgelerinde gezip görülmesi gereken birçok yer bulunuyor.

Batı Karadeniz gezi turunda görülmesi gereken bazı yeler şunlardır;

 • Akgöl – Sinop,
 • Ballıca Mağarası – Tokat,
 • Amasya- Arkeoloji Müzesi,
 • Bandırma Vapuru Müzesi – Samsun,

Batı Karadeniz turu içinde ziyaret edilebilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle ziyaretçilerin sahip oldukları zaman boyunca gezmeleri önerilir. Batı Karadeniz turunu tamamlayan kişiler için Orta Karadeniz bölgesine yolculuk başlar.

Orta Karadeniz Gezi Turu

Batı Karadeniz’in eşsiz güzelliklerini gezerek yoluna devam eden ziyaretçiler için yeni güzellikler görme şansı Orta Karadeniz’de bulunuyor. Yeşilin ve mavinin kendini biraz daha fazla hissettirdiği bölgede oldukça güzel yerler bulunuyor. Sahil yolundan ilerleyecek olan kişiler, Ordu ve Giresun gibi illerdeki doğal güzellikleri görebiliyor.

Tarihi açıdan oldukça güzel yerler bulunan şehirlerde doğal güzellikler de yoğun olarak bulunuyor. Özellikle; iç bölgelere gidildikçe orman sayısının artmasıyla oldukça güzel manzaralar ortaya çıkıyor. Orta Karadeniz turu için önerilen bazı yerler bulunuyor.

Orta Karadeniz Gezilecek Yerler

Karadeniz turuna hız kesmeden devam eden kişiler için ilk durak Ordu şehri olabilir. Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden biri olan Ordu’da doğal ve tarihi zenginlikler yoğundur. Karadeniz turu için en uygun yerler arasında bulunan birçok tarihi bölge Ordu şehri içindedir. Yöresel lezzetleriyle de ünlü olan Ordu’da tadılması gereken birçok yemek de vardır. Ordu’da gezilecek yerler arasında tarihi yerler dikkat çekicidir.

Ordu gezisinde gezip görülmesi gereken bazı yerler şunlardır;

 • Boztepe,
 • Ünye Kalesi,
 • Gaga Gölü,
 • Yason Burnu,

Genellikle sahil yoluna yakın kesimlerde bulunan güzel yerleri farklı ulaşım seçenekleriyle rahat bir şekilde gezmek mümkündür.

Giresun Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz gezisine geçmeden önceki son durak olan Giresun’da oldukça güzel yerler bulunuyor. Karadeniz’in eşsiz havasını almak isteyen kişiler, iç bölgelerdeki yaylalara çıkabiliyor. Kulakkaya Yaylası ve Giresun Adası bölgenin doğal alanları arasında yer alıyor. Tarihi güzellikleri keşfetmek isteyen kişiler ise Giresun Müzesi ve Giresun Kalesi gibi yerleri gezebiliyor.

Doğu Karadeniz Turu

Belki de Karadeniz turunun en güzel durakları arasında yer alacak Trabzon ve Rize gibi iller Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Özellikle; Trabzon’un dünyaca ünlü doğal güzellikleri Karadeniz turu içinde mutlaka gezilmelidir.

Sümela Manastırı, Uzungöl, Maçka, Ayder Yaylası ve daha birçok yer Doğu Karadeniz turunda gezip görülebilecek yerler arasında bulunuyor. Özellikle; tarihi ve kültürel bakımdan oldukça önemli olan Sümela Manastırı, her sene binlerce yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Trabzon ve Rize Gezilecek Yerler

Karadeniz turunda ilerleyen gezi severler için en yoğun durakların olduğu yerler Trabzon ve Rize il sınırları içinde yer alıyor. Trabzon ve Rize illerinde birçok yayla ve doğal güzellik bulunuyor.

Fırsatı olan kişilerin bu yaylalara çıkması ve eşsiz Karadeniz havasını alması öneriliyor. Karadeniz turu için en uygun yerler arasında Ayder Yaylası ve Uzungöl gibi eşsiz güzellikler bulunuyor. Ziyaretçiler belirtilen alanlara özel araçlarıyla rahat bir şekilde ulaşım sağlayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir