İzmir, 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerindedir ve 1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmıştır. 9 Eylül 1922’de sahibi tarafından terkedilmiş ve hazinenin mülkiyetine geçirilmiştir. İzmir’e giren Türk ordusu burasını karargâh olarak kullanmıştır. 17 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. Kongre bitiminde karargâh bu binadan taşınmış ve hazine binayı Naim Bey’e otel olarak kullanmak üzere kiralamıştır. 16 Haziran 1926’da İzmir’e gelen Atatürk, İsmet Paşa ile birlikte Naim Palas’ta kalmıştır. 13 Ekim 1926’da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve bazı yeni eşyalar da konularak Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir’e her gelişinde hep bu evde kalmıştır. 

kaynak: https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=IAT01&DistId=MRK

İzmir Atatürk Müzesi’ni Sanal Olarak Gezmeye Başlayın.

Hafta sonu etkinliği olarak, güzel havanın tadını çıkarmak hem de Cumhuriyet Bayramı olması dolayısıyla Konak’a gidip sonrasında İzmir Atatürk Müzesi’ne gitmeye karar verdik. Toplu ulaşım aracına binip Konak’ta indikten sonra, sahil tarafından yürüyerek müzeye ulaştık. Müzeye giriş ücretsiz olup, her gün açık. (08:30- 17:00)

Konum için tıklayın.

Müzede Neler Var? Neler gördük?

Toplantı salonu, çalışma odası, yatak odası, misafir odası, yaver odası, berber odası, yemek odası, banyo, kütüphane, sergi alanı, fotoğraflar ve bilgiler de bulunmaktadır.

Binaya giriş yaptığımızda, karşı odada Atatürk ve arkadaşlarının masa başında toplantı halindeyken heykeller bulunuyor. Etrafı dikkatlice inceleyip, yazıları okuyoruz. Çoluk çocuk herkes gelmiş büyülü anın tadını çıkarıyordu.

Beğen
Beğen Love Haha Wow Sad Angry
7

Katkıda Bulunun

  • mustafa
    Ali
    Reply

    Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Siz de yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tesis Paneli

Tesis Hesabı Oluşturun.

Şifreyi Sıfırla

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.