Datça Tatili – Gezilecek Yerler

Datça Tatili – Gezilecek Yerler
Datça Hatırası
Beğen
Beğen Love Haha Wow Sad Angry
2

Muğla İlinin en popüler tatil bölgelerinden biri de Datça’dır. Çok sayıda plaj ve koylara sahip bir cennettir. Datça, tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Üç tarafı denizle çevrili yarımadada yazın esen serin kuzey rüzgarları, kavurucu sıcakları yok eder. Nem oranı ortalama %58 olan Datça’da yılın 300 günü güneşli geçer. Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden birisidir ve gezilecek çok yeri vardır.

Datça’ya Nasıl Gidilir?

Muğla veya Marmaris otogarlarından Datça araçlarına binerek ulaşabileceğiniz gibi, şehirlerarası otobüs firmalarının Datça seferleri ile ulaşım mümkündür. Havayolu ulaşımını tercih edenler, Bodrum-Milas Havaalanı veya Dalaman Havalimanı’nı kullanabilirken, taksi-araç kiralama gibi transfer seçenekleri kullanılarak ulaşım sağlanabiliyor. (Havaş, Muttaş Datça servisi bulunmuyor.) Karayolu ulaşımını kullanacak olanlar özel araçları ile Marmaris merkezden sonra Datça levhalarını takip ederek ulaşımlarını tamamlayabiliyor.

Datça Koyları & Plajları – Gezilecek Yerler

Datça 70 km uzunluğa, 245 km sahil şeridine sahiptir. Toplam 52 farklı koy ve bük bulunuyor. Gelen turistler en güzel plajlarda denizin keyfini çıkartabiliyor.

 • Aktur Çiftlik Koyu (Büyük Koy)
  Aktur çiftlik koyu geniş bir koydur ancak yeşili daha azdır. Çabuk derinleşiyor ve dalgalıdır. Mavi bayraklı kumlu plajı vardır ve isteyenler, kano, wind sörf, lazer kiralayabiliyor. Bölge insanı büyük koy olarak isimlendiriyor.
 • Balıkaşıran Koyu
  Oldukça temiz ve durgun bir yapıya sahip olan Balıkaşıran koyu, karavan ve çadır kampı için en uygun yerlerden birisidir. Tamamen doğal bir yapıya sahiptir ve çevresinde hiçbir yapı yoktur. Misafirler için duş ve wc bulunuyor.
 • Perili Köşk Plajı
  Datça’nın sakin ve az bilinen koylarından birisidir. Su çok temizdir ve deniz gözlüğü ile akvaryumda gibi denizin dibini görebilirsiniz. Deniz dibi kumdur ve bazı yerlerinde birden derinleşiyor. Plaj zemini kum ve çakıl karışımıdır. Plajda otel haricinde yapılaşma yoktur.
 • Aktur Kovanlık Koyu (Küçük Koy)
  Aktur sitesi Datça merkeze yakındır ve iki koy bulunuyor. Sağ tarafta bulunan koy kovanlık koyu ya da küçük koy olarak biliniyor. Burası karavan ya da çadır kampı düşünenler için iyi bir alternatif oluşturuyor. Yaz sezonunun tamamında neredeyse dalga hiç olmuyor.
 • Karaincir Plajı
  Kumluk ve sığ yapısından dolayı, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plajdır. Deniz dalgasız ve daha ılıktır. Plajda, duş ve soyunma kabinleri bulunuyor. Şezlong kiralamak isteyenler plaj işletmesi hizmetlerinden faydalanabiliyor.
 • Kızlanaltı Gebekum Plajı
  Öğleden sonraları denizin dalgalı olduğu bir plajdır ve sörf için en uygun yerdir. Dalgalı denizi sevenler için en iyi yerlerden birisidir.
 • Taşlık Plajı
  Datça merkeze en yakın plajlardan birisidir. Yazlığı olanların tercih ettiği yerdir ve kum çakıl karışımı bir sahile sahiptir. Plajda bulunan tesisler yeme içme hizmetleri veriyor. Mavi bayraklı temiz serin sulara sahiptir.
 • Hastane Altı Plajı
  Datça merkezde ve Datça Belediyesinin işlettiği halk plajıdır. Diğer plajlara göre daha sakin oluyor. Deniz çakıl taşlıktır ve suyu temiz, berrak, serindir. Şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor.
 • Kumluk Plajı
  Datça merkezde denize girilebilecek plajlardan birisidir. Sahilin kumluk olması deniz manzarasını seyrederek vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerdir. Denisi sığdır ve plajda işletmelerin çoğu masa atarak hizmet veriyor.
 • Kargı Koyu
  Datça merkeze yakın bir koy olduğu için denize girmek için en iyi alternatiflerden birisidir. Datça’nın en sevilen koylarındandır ve dalgasız olduğu için denize girilebilecek en iyi yer olarak gösteriliyor. Merkezden minibüslerle koya ulaşmak mümkündür.
 • Gabaklar Koyu (Kızılbük)
  Gabaklar koyu ya da kızılbük, Datça koyları arasında en favori koylardan birisidir. İsmini kodaki pansiyondan alıyor. Sahili çakıl kum karışımı bir yapıya sahiptir. Oldukça güzel bir doğa yapısı vardır ve birçok işletme burada hizmet veriyor.
 • Akvaryum Koyu
  Akvaryum koyuna Kargı tepesinden ve patika yollardan yürüyerek ulaşılabiliyor. Tekne turu yapıldığından mutlaka uğranılması gereken bir koydur. Teknelerin uğrak yeridir ve genelde sessiz ve sakindir.
 • Ovabükü
  Mesudiye köyünde bulunan üç bükten birisi olan ovabükü, doğa ile baş başa bir koydur. Çevresinde bulunan ufak cafe türü tesisler, gözleme, ayran gibi yeme içme servisi sunuyor. Ovabükü koyu öğleden sonraları dalgalandığı için sabah saatlerinde daha çok tercih ediliyor.
 • Domuz Çukuru (Domuzbükü) Koyu
  Çadır kampı için müsait olan koyda bungalov işletmesi bulunuyor. İsmini koya gelen yaban domuzlarından alıyor. Günü birlik tekne turlarının uğradığı bir koydur. Şahsi tekneleri ile tur atanları buraya ulaşabiliyor.
 • Hayıtbükü
  Mesudiye Köyündeki büklerden birisidir. Çok sayıda pansiyon bulunuyor ve yerleşim seçeneği en fazla olan koylardan birisidir. Yapısı itibariyle rüzgara karşı korunaklıdır ve denizi berrak, sığ yapıya sahiptir. Koyda bulunan küçük yüzer iskele dikkat çekiyor.
 • Kurubük Koyu
  Datça koyları birbirine çok yakındır ve Ovabükü ile Kurubük arasındaki mesafe birkaç km’dir. Kurubük koyunda hiç işletme yoktur ve herkes kendi şemsiyesini getirir. Küçük taşlı sahili ve harika bir denizi vardır. Hemen yol kenarında bulunuyor ve ulaşım kolaydır.
 • Akçabük Plajı
  Akçabük kampig işletmesine ait bir plajdır. Geniş bir yapıya sahip olduğu için karavan ve çadır kampları için tercih edilebiliyor. İsteyenler işletmeden bungalow ya da çadır kiralayabiliyor. Açık bir koy olduğu için deniz dalgalı oluyor.
 • Bağlarözü Koyu (Yazıköy Plajı)
  Yazıköy’de bulunuyor ve kendi ismi ile anılıyor. Bağlarözü koyu, Knidos antik kenti’ne yakın olduğu için çok ziyaret edilen koylardan birisidir. Deniz taşlık olduğu için deniz ayakkabısı ile denize girilmesi tavsiye ediliyor.
 • Palamutbükü Akvaryum Plajı (Gerence Koyu)
  Palamutbükü akvaryum koyu, gerence koyu olarak da biliniyor. En yakın tesis 3 -4 km mesafededir ve oldukça temiz bir denize sahiptir. Çadır kampı ve denize girmek için harika bir yerdir. Yüksek tepelerden bakıldığında harika bir manzara görüntüsü vardır.
 • Murdala Koyu
  Datça’nın bir yanı Akdeniz, bir yanı Ege’dir. Murdala koyu Ege’ye açılan koylardan birisidir. Arazi yolu olduğu için araçla ulaşım yapmak isteyenler araziye uygun araçları kullanmalıdır. Hiçbir tesisin olmaması, kamp için uygun yer olmasını sağlıyor.
 • Palamutbükü
  Palamutbükü Datça’nın gelişen ve popüler olan bölgelerinden birisidir. Bölgede, çam, badem ve zeytin ağaçları bulunuyor. Uzun bir sahile sahiptir ve sahilde çok sayıda restoran, bar ve cafeler vardır. Tesisler şemsiye ve şezlong hizmetlerini ücretsiz sunabiliyor.
 • Kızlan Gereme Koyu
  Datça’nın Akdeniz ile Ege’nin birleşim noktasıdır ve tesis olmadığı için piknik yapılabilecek koylardan birisidir. Ulaşım toprak yol üzerinden yapıldığı için yol bozuktur ve doğal yapısı hiç bozulmamıştır. Deniz kumsalı çok taşlıktır.
 • Tekir Bükü
  Datça’nın Ege’ye açılan koylardan birisidir ve Cumalı bölgesindedir. Yol bozuk olduğu için daha çok 4×4 araçlarla ulaşım daha kolaydır. Aracını uzağa park edenler 15 dakika yürüyerek koya ulaşabiliyor. Tesis olmadığı için herkes hazırlıklı gelir.
 • Datça Limanı
 • Sevgi Yolu, Kumluk ile Hastaneönü plajları arasında kalan ilçeye has ürünlerin satışlarının yapıldığı yerde akşam gezin.
 • Eski Datça sokaklarında gezmeye başlayın.
 • Knidos Antik Kenti antik çağda bilinen ticaret kültür sanat bilim kentiymiş.
 • Can Yücel Evi’ne artık giriş yapılmadığı biliyoruz fakat önünde fotoğraf çekilebilirsiniz.

Datça’da Ne Yenir? (Datça’nın Meşhur Yiyecekleri)

Datça Türk ve Yunan kültürünün izlerini taşıyor ve Akdeniz ile Ege mutfağı ürünlerini sunuyor. Deniz mahsulleri, tavuk ve kırmızı et ürünleri ile birlikte ev yemekleri seçenekleri sunuluyor.

Bal

Datça’da ne yenir denildiğinde kekik balı herkese öneriliyor. Datça yöresinde yetişen kekik çiçeklerinin doğallığından elde edilen bal katkısız ve doğaldır. Datça kekik balının birçok faydası olduğu bilinmektedir. Daha çok öksürük ve boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Datça’nın faydalı ballarından biriside ikan balıdır. Diken balı idrar sökme, gaz problemleri ve mide rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Badem

Datça doğa yapısı ile kaliteli badem çeşitlerinin yetişmesini sağlıyor. Datça bademi gelen misafirlerin tadına baktığı ve dönüşte satın aldıkları bir üründür. Datça bademi ılıman iklim ortamında yetişmekte ve çok fazla vitamin içeriyor. Tatlı ve acı badem olarak çeşitleri vardır. Çiğ olarak tüketilen tatlı bademdir. Acı badem çeşitleri ise yağı çıkartılır ve yemeklerde kullanılır. Datça bademi, öksürük, anemi, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara faydalı oluyor.

Keçiboynuzu

Datça keçiboynuzu hiçbir katkı maddesi bulundurmayan ve keçiboynuzu pekmezi olarak kullanılan sağlıklı bir üründür. Datça’ya özel olarak hazırlanan keçiboynuzu pekmezi geleneksel yöntemlerle üretiliyor. Birçok faydası vardır ve akciğer hastalıklarında koruma sağlıyor. Datça keçiboynuzu pekmezi, sade bir şekilde tüketilebiliyor. İsteyenler süt ya da yoğurt içerisine karıştırılarak tüketilebiliyor. Farklı miktarlarda paketlenerek satılıyor.

Sakızlı Muhallebi

Datça ziyaretlerinde mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler arasında sakızlı muhallebi yer alıyor. Datça cafelerinde ve restoranlarında sakızlı muhallebi siparişi verebilir ve tadına bakabilirsiniz. Datça’ya özel olarak hazırlanan sakızlı muhallebi tadı ile keyif verirken, damla sakızı ile birçok fayda sağlıyor. Damla sakızı, diş ve ağız sağlığında etkilidir, dişlerin beyazlatılması, solunum yolu rahatsızlığına iyi geliyor.

Datça konumu ile Akdeniz ile Ege’nin kesişme noktasındadır. Yöresel ürünleri ile kendisine has çok farklı lezzetleri vardır. Deniz mahsullerinden yapılan en meşhur yemekleri ile ziyaretçilerinin en güzel lezzetleri tatmasını sağlıyor.

Datça’da yapılan etkinlikler arasında festivaller, doğa yürüyüşleri ve gezileri yer alıyor.

Datça Etkinlikleri Nelerdir?

 • Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü
  Datça’ya özel etkinlikler arasında yer alan ve en önemlilerinden birisi olarak gösterilen etkinlik, Akdeniz’den Ege’ye dostluk ve doğa yürüyüşü etkinliğidir. Etkinlik 12 km’lik yürüyüş rotasında ve Mayıs ayında yapılıyor. Etkinlik kapsamında sembolik amaçlı olarak Akdeniz’den testilerle alınan sular Gereme koyunda Ege’ye dökülüyor. Yürümede zorluk çekenler için özel araçlar tahsis ediliyor ve bu araçlar çiçeklerle süsleniyor.
 • Badem Çiçeği Festivali
  Datça doğal yapısı ve bölgede yetişen bademleri ile ünlüdür. Badem ağaçları Şubat aylarında çiçek açıyor ve her taraf beyaz çiçeklerle kaplanıyor. Her yıl şubat ayında badem çiçeği festivali düzenleniyor. Badem çiçeği festivali 3 gün devam ediyor ve bu festivale katılmak için özel olarak gelenler var. Festivaller Datça Belediyesi organizasyonları olarak düzenleniyor.
 • Karia Yolu Datça Yarımadası Bölümü
  Datça etkinlikleri arasında doğa yürüyüşleri yer alıyor. Karia yolu Datça yarımadası bölümü etkinliğinde, eski Datça’dan başlayan yürüyüş, engebeli koylardan Akdeniz ile Ege’nin buluştuğu Knidos Antik kentine ve oradan Emecik ve Balıkaşıran’da son bulan bir etkinliktir. Toplam 10 etaptan oluşan bir etkinliktir ve katılımcılar tüm etapları yürümek zorunda değildir. İsteyenler istedikleri parkuru seçebiliyor.
 • Kaya Tırmanışı Yapmak
  Datça’da her yıl şubat ayında düzenlenen badem çiçeği festivali organizasyonlarında doğa yürüyüşü ve kaya tırmanışı aktiviteleri yapılıyor. Datça’nın doğal yapısından dolayı çevrede 300’den fazla tırmanış rotası bulunuyor. Yılın her döneminde kaya tırmanışı etkinliği yapılabiliyor. Tırmanma rotaları yazlık ve kışlık olarak farklı farklı kullanılabiliyor. Etkinliklere tırmanma eğitimi almış olanlar katılabiliyor. Bazı etkinliklerde tecrübesi olmayanlarda katılabiliyor.
 • Datça bölgesinin konumundan ve doğal yapısından dolayı çeşitli etkinlikler yapılıyor. Datça Belediyesinin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından tüm etkinlik türlerini ve etkinlik tarihlerini takip edebilirsiniz.

Datça Otelleri & Kalınacak Yerler

Datça’ya gelen misafirlerin konaklayabilmesi için güzel butik oteller bulunmaktadır.

Beğen
Beğen Love Haha Wow Sad Angry
2
Yazar

Yazar

İçerik yazarı

0 thoughts on “Datça Tatili – Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir