Dalyan tarihi ve kültürel dokusuyla da dikkat çeken her mevsim gezilecek yerler arasında bulunan yerlerdendir. Muğla’nın, Ortaca ilçesine bağlıdır. Dalaman Havalimanından Dalyan – Ortaca’ya yaklaşık 29 km mesafededir.

Dalyan’da Görülmesi Gereken Yerler

Dalyan Çamur Banyosu

Günübirlik tekne turları ile gidilen Dalyan çamur banyosuna halk arasında iyi geldiği söylense de bilimsel araştırmalarda bu konuda bilgi bulunmuyor.

İztuzu Plajı

4,5 kilometre uzunluğundaki İztuzu Plajı’ın bir bölümü Caretta carettalarında yaşam alanıdır. Yumurtaların bulunduğu bölgelere işaret konulmaktadır. Dalyan tekne turları ile de ulaşım sağlanabilen plaj, dünya çapında üne sahiptir.

Kaunos Antik Kenti

08:30- 19:30 saatleri gezebileceğiniz Kaunos Antik Kenti, ticari açıdan önemli bir liman kentiyken zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiş. Giriş ücreti: (2022) 25 TL – müzekart ile gezebilirsiniz.

Kaya Mezarlıkları

Dalyan’da kanalın üst kısmındaki kaya mezarları bulunuyor. Tekne gezisiyle önünden geçerken veya çevredeki çay bahçesinde otururken manzarayı görebilirsiniz.

Yuvarlak Çay

Ortaca ve Köyceğiz arasında yer alan Topgözü Kanyonu içinde bulunuyor. Dalyan’a yarım saat mesafede buz gibi akan suyu ve serinliğiyle ülkemizin soğuk cenneti. Altınızdan akan suların eşliğinde keyifle yemek yiyebilirsiniz.

Beğen
Beğen Love Haha Wow Sad Angry
4

Katkıda Bulunun

Siz de yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tesis Paneli

Tesis Hesabı Oluşturun.

Şifreyi Sıfırla

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.