Balkanlar’da Tatil Yapacaklara Tavsiyeler

Balkanlar’da Tatil Yapacaklara Tavsiyeler

Balkanlar’da tatil yapacaklara tavsiyeleri konusunda verilecek olan ilk tavsiye vizesiz gidebileceğiniz ülke seçimleri olacaktır. Vizesiz balkan ülkeleri içinde doğası ve tarihiyle büyüleyen ülkeler ise şunlardır:

 • Bosna Hersek,
 • Karadağ,
 • Sırbistan,
 • Makedonya,
 • Arnavutluk ülkeleri

Balkan turu içinde özellikle gezilip görülmesi gereken ülkeler arasındadır.

Bosna Hersek

Bosna Hersek, ziyaretinizde gezip görmeniz gereken şehirlerden birkaçı şunlardır:

 • Saraybosna,
 • Mostar
 • Travnik görülebilecek olan en güzel şehirlerdendir.

Saraybosna’ın kalbi olarak bilinen Başçarşı bölgesi, Sebil, Vrle Bosna, Tünel ev, Ali Paşa Cami, Milli Kütüphane, Moric han ve İnat Kuca başkentin en güzel alanlarındandır.

Mostar şehrinde yer alan Mostar köprüsü ve Neretva nehri güzelliğine doyamayacağınız bir başka yerler arasındadır. Köprü etrafında bulunan eski şehir yerleşimindeki alanları da büyük bir keyifle gezebilirsiniz. Tarihi bir şehir olan Travnik ise Bosna’nın sakin bir şehridir. Travnik kalesi, Travnik saat kulesi, Süleymaniye cami, Elçi İbrahim Paşa medresesi ve Mavi su görülebilecek olan başlıca yerlerdir.

Karadağ

Karadağ’da gezip görülmesi gereken önemli şehirler şunlardır:

 • Kotor,
 • Budva,
 • Podgorica,
 • Sveti Stefan adası görülebilecek en keyifli şehirler arasındadır. Kotor’un en güzel bölgesi, Kotor kalesidir. Old Town bölgesinde ise Ortaçağ zamanından kalma taş sokaklarda gezmek ise çok keyifli olacaktır.

Budva’da Adriyatik kıyısında yer alan şehir ise küçük bir kale etrafında kurulmuştur. Budva’ya toplamda 5 kilometre uzaklıkta yer alan Sveti Stefan adası da manzarası ile büyüleyen bir yerdir. Başkent Podgorica ise Osmanlı Devleti’nin birçok eserine yer veren Balkan şehridir.

Sırbistan

Sırbistan, doğası ve tarihi mekanları ile büyük keyif alarak gezebileceğiniz bir ülkedir. Novi Sad ve Başkent Belgrad ülkenin gezilebilecek iki güzel şehridir. Belgrad şehri metropol bir başkenttir. Şehrin kalbi olarak anılan bölge ise Kalemegdan bölgesidir.

Kalemeydan’dan bölgesi de Tuna ve Sava adlı nehirlerini saatlerce seyredebileceğiniz bir bölgedir. Ayrıca Kalemegdanın içerisinde Damat Ali Paşa’nın bulunduğu mezarı da ziyaret edebilirsiniz. Şehrin bunlar dışındaki diğer sembolü de Aziz Sava Katedralidir. Şehirde gezilmesi gereken mekanlardan biri de Nikola Tesla müzesidir. Müze içinde yer alan elektrik ve icatlarla ilgili yapılan sunum da harikadır.

Makedonya

Makedonya ülkesinin en güzel şehirleri arasında bulunan şehirler ise şunlardır:

 • Üsküp,
 • Ohrid turistik değeri olan şehirlerdendir.

Başkent Üsküp oldukça güzel ve keyifli bir şehirdir. Bu şehri tam ortadan bölen Vardar adlı nehir üzerinde yer alan taş köprü ise gezilecek yerlerin başındadır. Bu Osmanlı’dan kalan Taşköprü sağlı ve sollu olarak iki farklı şehrin tam ortasında kalmış bir yapıdır. Osmanlı mimarisinin korunmaya çalışıldığı bir yapı olan Eski Türk Çarşısı ise görülmeye değerdir.

Şehrin tam tepesinde gözüken haç da Vodno’dur. Buraya teleferikle çıkıp şehri kuşbakışı olarak seyredebilirsiniz. Üsküp’e yaklaşık olarak 9 kilometre uzaklıkta bulunan Kanyon Matka da görülmesi gereken yerler arasındadır. Ohrid ise harika bir göl manzarası çevresine kurulmuş mimarisiyle mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehirdir.

Arnavutluk

Büyük dağları bulunan Arnavutluk, dağcılık ve trekking sporlarına elverişli olan bir ülkedir. Gezilmesi gereken şehirler arasında ise Gjirokaster ve Berat şehirleri yer alır. Berat şehri görünümüyle Safranbolu ve Şirince’yi anımsatır. Ayrıca ortasından nehir geçen bu Berat şehri için Bin Pencereli Şehir ismi de kullanılır.

Beyaz evleri, Arnavut kaldırımları ve taş sokaklarıyla gezmekten büyük keyif alacağınız bu şehri görmeden Balkan turunu tamamlamamalısınız. Arnavutlukta yer alan diğer bir şehir olan Gjirokaster şehri ise Arnavuluk’un güneyinde bulunan bir şehirdir. Şehrin mutlaka görülmesi gereken güzel yerlerin başında da kalesi gelir. Kaleye yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu kaleye ulaştığınızda da içinde güzel bir yapıya sahip müze ile karşılaşacaksınız.

Kosova

Kosova’da görülmesi gereken birçok mekan vardır.Bu mekanlar ise; Prizren Kalesi, Miruşa Şelalesi, Rugova Kanyonu, Sinan Paşa Cami ve Gracinaca Manastırı’dır. Prizren Kalesi, Ortaçağ zamanında savunma kalesi şeklinde kullanılan bu yapı, Prizren’in tepesine inşa edilmiştir. Tarihi yönden de derin bir önemi olan kale bugün ise turistlerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiği mekanlar arasındadır. Miruşa Şelaleleri ise şelaleler topluluğundan oluşur. İçerisinde ise pek çok mağara ve kanyon bulundurur. 12 kademeli olan şelalenin en yüksek olan kademesi ise 22 metre uzunluğundadır. Rugova Kanyonu ise Pec sınırları içinde yer alır ve Avrupa’nın derin bir kanyonudur.

Sinan Paşa Cami de Kosava’da yer alan Osmanlı eserlerinden bir tanesidir. Bu yapı, 1615 tarihinde tamamlanmıştır. Prizren şehri içinde bulunan bu cami Avrupa’da en değerli olan eserler arasında bulunur. Ülkede yaşayan Müslümanların ise en değerli ibadethane bölgelerinden biri olan Sinan Paşa Cami mutlaka görülmesi gereken mekanlar arasındadır. Gracanica Manastırı da Kosova’da yer alan bir manastır.

Diğer adı ise Arnavut Manastırı’dır. Adını Priştine yakınlarında bulunan bir kasabadan almışır. UNESCO tarafından da Tehlike Altında Olan Dünya Mirasları listesinde bulunan bu görkemli yapı, bazilika kalıntısı üzerine inşa edilmiş ve yıpranmış olmasına karşın hala turistlerin uğrak yerleri olarak ziyaretçilerini bekleyen bir yapıdır.

Hırvatistan

Hırvatistan’a ait olan şehirlerden biri olan Dubrovnik özellikle de Game of Thrones adlı dizideki Utanç Yolu ile ünlenmiş olan bir şehirdir. Bu yüzden de çok fazla turist akınına uğramış bir şehirdir. Diğer Balkan ülkelerine göre de 3 katı kadar bir pahalılıkta olan bu şehir yine de gezilip görülmeye değer olan bir şehirdir.

Bulgaristan

Bulgaristan’da başlıca gezilebilecek olan yerler; Sofya’da bulunan Aleksander Nevski Katedrali, Banyabaşı Cami, Sofya Arkeoloji müzesi ve Plovdiv şehri içinde yer alan Knyaz Aleksandar Caddesi görülmesi gereken başlıca mekanlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir