Baharda Gidilecek Tatil Yerleri

Baharda Gidilecek Tatil Yerleri

Baharda gidilecek tatil yerleri gözden geçirildiği zaman, 3 yanı denizlerle çevrili olan ülkemizde birçok yer aklına gelmektedir insanın. Denizle beraber orman ve doğa güzelliği, tarihi güzelliklerle de yurdumuzun her yeri tatil için gidip gezilecek yerler arasında sayılabilir.

Bahar mevsiminde tatil için ideal yerler

Baharda gidilecek tatil yerleri arasında başta şu illeri saymak uygun olur.

 • İzmir,
 • Muğla,
 • Çanakkale,
 • Nevşehir,
 • Kastamonu,
 • Bolu,
 • Diyarbakır,
 • Gaziantep,
 • Şanlıurfa,
 • Trabzon,
 • Yalova

daha birçok ilimiz tatil için gezilecek güzelliklerle süslüdür.


Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler

Yemyeşil doğa harikası yanında denizin güzelliği ve şahane yemeklere ev sahipliği yapan Mersin, Kız Kalesi’nden tarih kokusu yayarken, balık severler için muhakkak gidilmesi gereken yerlerden biridir. Mersin’in Anamur ilçesi, ülkemizin yerli muz üretimine ev sahipliği yapmaktadır. Hititlerin, Asurların ve Bizansların tarih boyunca kendilerine mekan olarak seçtikleri yerlerden biridir.

Antalya’nın turistik mekanlarından biri olan Kaş, Akdeniz’le Ege’nin kesiştiği bir noktada yer alır. Etrafında bulunan Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai turistlerin uğrak yerlerindendir. Likya’da Antalya sınırların da yer alan güzel mekanlardan biridir.

Ege Bölgesi’nde gezilecek yerler

Ege’nin incisidir Muğla. Mavi tonuyla insanların yüreğine huzur akıtan şehirlerden biri olan Muğla’da gezilecek yerler çoktur.

Datça: birçok ünlüyü misafir eden, doğasıyla insanları kendine hayran bırakan tarihi ve kültürel mirasıyla ziyaretçilerini beklemektedir.

Bodrum: sadece yaz ayların da değil bahar aylarında da içinizi ısıtacak güzelliklerle bodrum, ziyaretçi akınına uğrayan yerler arasındadır.

Köyceğiz: Köyceğiz Gölü spor tutkunları için harika bir yer. Yüzden fazla kuş türünü barındıran, bereketli topraklara ev sahipliği yapan ve muhakkak görülmesi gereken güzel yerdir.

Fethiye: Muğla’nın en büyük ilçelerinden biridir. Hem tarih hem turizm açısından gelişmiş olan Fethiye, eşsiz doğasıyla su ve doğa sporları için çok uygun bir yerdir.

İzmir’in eski bir balıkçı kasabası olan Eski Foça, güneşinin batışının muhteşem olduğu, huzurun tadını çıkaracağınız adreslerden biridir. Şirince, antik kentlere ev sahipliği yapan Alaçatı ve Çeşme de gezilecek güzelliklerle çevrili bir bölgedir. Ilıca Kaplıcaları da baharda ziyarete uygun yerlerdendir.

Marmara Bölgesi’nde gezilecek yerler

Marmara Bölgesi’nde baharda gidilecek tatil yerleri oldukça fazladır. Çanakkale’de gezilecek yerlerden bir tanesi mitolojik tarihiyle ön plana çıkmış Assos’dur. Çanakkale Şehitliği de bu geziye ilave edilecek tarih kokulu güzelliklerden biridir.

Dört mevsim harika bir görselliğe eşlik edecek olan Kaz dağlarıyla oksijen oranı yüksek olan yerlerden biri olan Adatepe, Çanakkale sınırlarında muhakkak gezi listesinde yer alması gereken yerlerdendir. Ormanlık bir bölge arayanlar için Kırklareli- İğneada, muhteşem orman dokusuyla Yıldız Dağlarının güzelliğine şahit olmak isteyenlerin uğrak yeri.

Balıkesir- Cunta Adası, yazın çok yoğun olduğu için gezmek isteyenlerin muhakkak bahar mevsiminde buraya gitmesi gerekir. İstanbul’da ikamet edenler için sakin bir ortam olan Polonezköy, şehir stresinden uzak, dinlenmek için güzel bir alan.

Yalova- Termal Kaplıcaları bulunan ilimizden biridir. Yaz mevsiminde yaşanan nüfus yoğunluğundan dolayı gezmek isteyenlerin bahar döneminde gitmesi uygun düşmektedir. Yalova’nın il olmadan önce bağlı olduğu Bursa da bahar mevsiminde ziyaretçilerini beklemektedir. Eski Rum köyü olarak bilinen Trilye, Padişahların mekanı Tophane ve daha nice tarihi güzelliklerin ve mimari dokularının olduğu Bursa, herkesin merak ettiği Anadolu şehirlerindendir.

Karadeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler

Tarihi evler deyince akla gelen yerlerden biridir Safranbolu evleri. Geleneksel Türk toplumunu görmek isteyenlerin uğrak yerlerinden bir olmalıdır muhakkak. Yine geleneksel evlerin yoğun olduğu şehirlerden biri olan Amasya, tarihi köprüsüyle ve güzelliği ile baharın keyfini çıkarmak isteyenlerin adresi olmalıdır. Yedigöller’in ve harikasını görmek, tarihi bir dokuya ev sahipliği yapan Göynük’ün tarihine dokunmak ve baharına renk katmak isteyenlerin diğer bir adresi de Bolu olmalıdır. Adını güzel gölünden alan Trabzon- Uzungöl, Mayıs ayında ziyaret edilmeli ve yemek kültüründen muhakkak tatmak gerekir.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde gezilecek yerler

Doğu Anadolu sınırlarında yer alan Bingöl’ün Çır Şelalesi 100 metre yükseklikteki bir kayadan akan güzel bir görüntüye sahip şelaledir. Yüzen Adalar’da Bingöl sınırları içerisinde yer alır. Tortum Şelalesi ise Erzurum’un Tortum ilçesine bağlı harikalardan biridir. 7 adet gölü olan Tortum ilçesi ziyaret listesine alınmalıdır. Tortum Gölü, heyelan sonucu oluşmuş büyük göllerden bir tanesidir. Şelale severler için bahar dönemi en uygun dönemdir.

Elazığ’da ki Golan Kaplıcaları, Karakoçan ilçesine 18 km uzaklıkta yer alır. Her yıl binlerce kişinin akımına uğrayan kaplıcaların en büyük özelliği, romatizma hastalıklarına iyi gelmesidir. Turizm açısından güzel bir yer olan Karakoçan ilçesi görülecek yerlerden birdir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gezilecek yerler

Yemek kültürü deyince aklımıza gelen bölgelerden bir tanesi şüphesiz Gaziantep’tir. Farklı, lezzetli ve de gösterişli mutfak kültürüne sahip olan Gaziantep, tarihi yerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi hanları, sokak ve çarşısı gezmeye değer yerlerdendir.

Bambaşka bir coğrafya şehri olan ve Mezopotamya topraklarının kalıntısı, Süryani Kiliseleri ve Deyrülzeferan Manastırı’na ev sahipliği yapan tarihi kalenin eteklerine kurulmuş, muhteşem caddeleri ile ahenk oluşturan Mardin’e uğramadan geçmek hata olur. Midyat ve Hasankeyf’e mutlaka gidilmelidir.

İç Anadolu Bölgesi’nde gezilecek yerler

İç Anadolu’da baharda gidilecek tatil yerleri deyince aklımıza gelen en muhteşem yerlerden biridir Kapadokya.

 • Peri bacaları,
 • Güvercinlik Vadisi,
 • Kızıl Vadi,
 • Uçhisar Kalesi,
 • Göreme Açık Hava Müzesi,
 • Paşabağı,
 • Ihlara Vadisi ve daha nice güzellikleri ile rotanızı çevireceğiniz yerlerden biri de Kapadokya olsun.

Yaz aylarında sıcak olan Eskişehir’i gezmek isteyenlerde bahar mevsiminde yola çıkmalı. Odunpazarı tarihi evleri, Porsuk Çayı’nda gondol gezisi ve parkları ile ünlü şehir olan Eskişehir’i gezmeye doyamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir