Avrupa Turunda Nereye Gidilebilir?

Avrupa Turunda Nereye Gidilebilir?

İnsanlar sene içerisindeki boş anlarını değerlendirmek için birçok tatil ya da gezi alternatifleri gözetiyor. Hem dinlenmek hem tatil yapmak isteyenler için de en avantajlı ve konforlu tatil çeşidi turlardır. Özellikle de tarihin ve medeniyetin orta noktası olan Avrupa ülkelerinde tur yapmak insanları kültür açısından da doyurmaktadır. Avrupa turu için en uygun noktalar belirlendikten sonra uygun birikimler yaparak, seçilen ülkelere kolaylıkla tur düzenlenebilir.

Avrupa turlarını gerçekleştirmek için iki farklı yöntem kullanılabilir. İlki kişilerin kendisine tur planı oluşturması ikincisi ise bir firma ile rehber eşliğinde tur gerçekleştirmesidir. İkisinin de avantajları dezavantajları kendine göre bulunur. Turu yapacak olan kişi tamamen kendi beklentilerine göre yapacağı geziyi planlayabilir.

Avrupa Turu İçin Gidilebilecek Avantajlı Noktalar

Avrupa turunu gerçekleştirmek için birden fazla ülke ve şehir gezmek isteyenler için hem fiyat açısından hem de keyifli zaman geçirmek açısından birden fazla öneri sunulabilir. Avrupa turu hangi mevsimde gerçekleştirmek isteniyorsa ona göre de karar verilebilir.

 1. İspanya- Portekiz- Fas turu. Fas bir Avrupa ülkesi sayılmasa da İspanya ve Portekiz’in tamamlayıcısı olarak seçilebilecek bir lokasyondur. Özellikle yaz aylarında üç ülkenin de renkli olduğu zamanlarda bu tur yapılabilir. Barselona’dan Madrid’e, Kazablanka’dan Lizbon’a birçok şehri içinde barındıran bir turdur. Hem lezzetli yemeklerin yenilebileceği hem de tarihi alanların gezilebileceği mistik bir turdur.
 2. Her ülkeden bir şehir görsem yeterli diyenler için de ülke açısından zengin şehir açısından kısıtlı bir tur planı yapılabilir. Hem de büyük bir Avrupa turu gerçekleştirilebilir. Yunanistan, İtalya, Vatikan, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Çekya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan’ı içerisinde barındıran büyük tur yapılabilir. Ülkelerin hepsi birbirine yakın olduğu için zaman kaybetmeden en ünlü şehirlerini gezmek, birçok ülke kültürü görmek kaliteli bir tur olacaktır.
 3. Zamanım var, param da var diyenler için yukarıdaki ülkelerde birden fazla şehir gezerek kendinizi bir rüyada gibi hissedebilirsiniz.
 4. İtalya turu yaz aylarının vazgeçilmez tatillerinden bir diğeridir. Yazın sıcak günlerinde ülkelerin farklı kültürlerini öğrenirken serin Akdeniz kıyılarında konaklamak unutulmaz bir yaz geçirilmesini sağlayacak.

Bu turlar genelde yaz tatillerinde gezi planlayanlar için uygun alternatiflerdir.

Kış Avrupa Turları İçin Keyifli Noktalar

Avrupa turlarını sadece yazın değil kışın yapmak da insanlara farklı keyif verir. Ama Avrupa kışın çok soğuktur bu nedenle soğuğu sevenler, soğuk havada şehrin tadını çıkarmak isteyenler bu turları tercih etmelidir. Aynı zamanda kış turları fiyat açısından da daha uygun olabilir.

 1. Kuzey Avrupa turu en soğuk ama en tarihi turlardan biridir. Polonya, Litvanya, Estonya, İsveç, Danimarka, Letonya, Finlandiya, Norveç ve Slovakya hem doğası hem de kültür açısından inanılmaz bir tur alternatifi olabilir. Hatta imkanı olanlar için Helsinki- Stockholm arası gemi yolculuğu da önerilir. Kendinizi bir film sahnesinde hissedeceğiniz bu tur fiyat açısından da sizleri yormaz.
 2. Britanya turu maddi açıdan diğer turlara göre daha yüksek olsa da krallık ülkeleri görmek isteyenler için tercih edilebilecek bir seçenektir. İngiltere, İrlanda, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda bu turun içerisinde olabilecek ülkelerdir. Şehirlerarası feribot yolculuğu da yapılabilir. İngilizlerin lezzetli tatlılarının da tadı çıkarılabilir.

Kış turları yaz turlarına göre daha sakin geçer. İmkanı olanlar hayatlarında bir kez kış Avrupa turu yapmalıdır.

Firma ile Rehberli Avrupa Turu Yapmanın Avantajları

İş veya okul arasında bir Avrupa turu rotası oluşturulamayabilir. Zamansızlıktan dolayı oluşturulamayacak olan tur rotası yerine görülmek istenen ülkelerin de içerisinde yer aldığı bir tur paketi gezmek için avantajlı olabilir. Ayrıca kişi gezi rotasını kendisi oluşturursa ücret açısından da daha zorlayıcı olabilir.

Turların ücreti daha uygun fiyatlı olmasının yanı sıra özel harcamalar hariç her şey dahildir. Avrupa turu için en uygun noktalar tur rehberleri tarafından iyi bilinir. Bu nedenle gezerken bir turistin bilmesi gereken yerleri rehberler kişilere gösterir.

Turu Bireysel Olarak Oluşturmanın Avantajları

Turun bazı konularda avantajlı olması gibi bireysel rota oluşturmanın da farklı kazançları vardır.

 • Kişi, kendi gezmek istediği noktaları belirler, merak etmediği yerleri görmek zorunda kalmaz.
 • Tura bağlı olmak zorunda kalmaz. Kendine serbest zaman oluşturarak gezebilir.
 • Kalabalık tur otobüslerinden rahatsız olanlar için tek başına tur yapmak daha avantajlıdır.
 • Beğenilen bir ülke ya da şehirde daha fazla zaman geçirmek mümkündür.
 • Yerlilerle konuşarak dil geliştirmek daha kolay olur.

Kişiden kişiye değişen bir olgudur. Eksilerini ve artılarını hesaplayarak tur yöntemine karar vermek gerekir.

Avrupa Turu Valizinde Neler Olmalıdır?

Ek bir masraf çıkarıp bütçe planlamasını bozmamak adına kişisel tüm ihtiyaçlar valize koyulmalıdır. Diş fırçası, diş macunu, cımbız, tarak, ped, ıslak mendiller, peçeteler ve daha birçok ürünü minimal boyda valize koymak gerekir.

Çeşitli atıştırmalıklar, şarj makineleri, yedek hafıza kartları da stoklanmalıdır. Cüzdan ve paralar ise mutlaka çantada güvenli bir alana koyulmalıdır. Ancak valize alınan ürünlerin en hafif versiyonları tercih edilmelidir. Aksi takdirde taşırken zorlanma yaşanabilir.

Turistlere Uygun Toplu Taşıma Biletleri

Turla da gidilse bireysel olarak da gidilse toplu taşıma kullanmak zorunda kalınabilir. Bu açıdan her ülkenin kendi kurallarına özgü oluşturmuş olduğu turist biletlerinden alınmalıdır. Maddi açıdan daha avantajlıdır ve basım sayısı daha fazladır. Asla hiçbir toplu taşımaya biletsiz binmeye çalışılmamalıdır.

Uygun Fiyatlı Yiyecek ve İçecekler

Avrupa’nın çoğu noktasında ücretsiz su içilebilecek çeşmeler bulunur. Bu nedenle su alarak ek bir harcama yapılmamalıdır. Yiyecek konusunda da turların belirlediği uygun fiyatlı yerler tercih edilebilir. Bireysel gidiliyorsa da internetten ufak bir araştırma yapılmalıdır.

Güvenlik

Özellikle bireysel yapılan turlarda ülkeye gitmeden önce her ülkede yer alan Türk konsoloslukların yeri öğrenilmelidir. Avrupa içerisinde güvenli ülkeleri barındırsa da ne zaman ne olacağı asla bilinmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir