Sedir Adası (Kedrai) çoğu ayakta kalmış arkeolojik kalıntılarla bütünleşmiş zengin doğal dokusuyla yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Marmaris çıkışlı Kleopatra plajı Sedir Adası turumuzdan bahsettiğimiz yazımı okumaya başlayın.

Sedir Adası ( Kleopatra Plajı ) Nerede?

Bilinenin aksine Sedir Adası Marmaris’e değil Ula‘ya bağlı olup, Gökova körfezinin doğusunda yer almaktadır.

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Akyaka veya Marmaris Çamlı köyünden teknelerle ulaşabilirsiniz.

Biz de bir pazar günü Sedir Adası turu yapmaya karar verdik. Marmaris‘te Sedir Adası tekne turu yapan yerel acentadan turu aldık. Transfer hizmeti olmasına rağmen arabayla Marmaris’ten Çamlı’ya gittik. (Marmaris merkezden yaklaşık 15-20 dk. ) Çamlı İskele’nin olduğu alana vardık. Arabayı park ettikten sonra teknemize geçtik. Çamlı İskele’nin sol tarafından devam ettiğinizde İncekum’a kara yoluyla ulaşabiliyorsunuz.

  • Tur almadım geçerken gitmeye karar verdim derseniz, İskelenin başında Danışma alanından adaya gitmek için bilet alabiliyorsunuz.
  • Marmaris Çamlı İskele çıkışlı Sedir Adası Turu 100 TL (katıldığımız dönemde – temmuz 2021)

Tekne yolculuğu başladıktan yaklaşık 20 dk sonra Sedir Adası’na ulaştık.

Sedir Adası’na Giriş Ücreti Ne Kadar

2022 yılında giriş 125 TL Müzekart geçerli değil.

Giriş yapıp tahta yoldan ilerledikten sonra, Kleopatra Plajı bizi karşılıyor. Görüntü muhteşem. Korunan alana girmek yasak. Şezlonglar mevcut fakat yer bulamayanlar gölgelere havlularını serdikten sonra yüzmeye gidiyorlar. Burada 2 saat vaktimiz olduğundan, biraz yüzüp adayı keşfe çıktık.

Tarihi Yerleri

Sedir Adası (Kedrai), Türk döneminde “Şehiroğlu” diye adlandırılmış, günümüzde “Sedir” olarak isimlendirilse de, Adada Sedir ağacı olmadığı, tanıtım panolarında belirtilmişti. Agora, Antik tiyatro, Apollo kutsal alanı bulunmaktadır. Bugün hem anakarada hem de adalarda izlenen ayakta kalmış kalıntıların büyük çoğunluğu Bizans Döneminden olduğu yazılmakta.

İmkanlar Neler?

Yiyecek içecek imkanı var, WC, kabinler mevcut. Dilerseniz yiyecek içecek ihtiyacınızı büfeden sağlayabiliyorsunuz. Biz yanımızda getirmiştik.

Tekne Turunda Hangi Koylara Gittik

Sedir Adası’ndaki 2 saatimiz dolduktan sonra, teknemize geçip, öğle yemeğini alacağımız Zeytinli Koyu‘nda demirledik. Ardından İncekum‘da 45dk kadar yüzme molası verildi. Deniz harikaydı, kumlarla kaplı bir yer. Bir sonraki yüzme molası denizin berraklığı ve denizin harika mavi rengiyle Lacivert Koyu‘na geldik yarım saat yüzme molasından sonra, üzerinde tavşanların ve keçilerin gezindiği Tavşan Adası‘nda yüzme molası verildi. Burada sualtı mağarası da varmış, başka teknelerin altında kaldığı için orayı göremedik. Çamlı İskelesi’ne dönüp aracımıza binerek turumuzu eğlenceli bir gün geçirmenin mutluluğuyla sonlandırmış olduk.

Beğen
Beğen Love Haha Wow Sad Angry
2

Katkıda Bulunun

Siz de yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tesis Paneli

Tesis Hesabı Oluşturun.

Şifreyi Sıfırla

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.