Altın Sarısı Kumlarıyla Bilinen Kleopatra Plajı Sedir Adası Turu

Altın Sarısı Kumlarıyla Bilinen Kleopatra Plajı Sedir Adası Turu

Altın sarısı rengi kumuyla ünlü Gökova Körfezi’ndeki Sedir Adası, çoğu ayakta kalmış arkeolojik kalıntılarla bütünleşmiş zengin doğal dokusuyla I.derece Arkeolojik ve I.Derece Doğal Sit Alanı, aynı zamanda Özel Çevre Koruma Bölgesi olup, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

Sedir Adası ( Kleoparta Plajı ) Nerede?

Muğla ilinin Ula ilçesine bağlı Gökova körfezinin doğusundadır.

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Biz de bir pazar günü Sedir Adası turu yapmaya karar verdik. Marmaris‘te Sedir Adası tekne turu yapan yerel acentadan turu aldık. Transfer hizmeti olmasına rağmen kendi aracımızla Marmaris’ten Çamlı’ya gittik. (Marmaris merkezden yaklaşık 15-20 dk. ) Çamlı İskele’nin olduğu alana vardığımızda aracımızı park ettik. Çamlı İskele’nin sol tarafından devam ettiğinizde İncekum’a kara yoluyla ulaşabiliyorsunuz.

  • Tur almadım geçerken gitmeye karar verdim derseniz, İskelenin başında Danışma alanından adaya gitmek için bilet alabiliyorsunuz. (60 TL)
  • Marmaris Çamlı İskele çıkışlı Sedir Adası Turu 100 TL (katıldığımız dönemde)

Tekne yolculuğu başladıktan yaklaşık 15 dk sonra Sedir Adası’na ulaştık.

Sedir Adası’na Giriş Ücreti Ne Kadar

Müze Kartınız varsa girişiniz ücretsiz oluyor. Yoksa Sedir Adası gişesinden müzekart veya tek girişlik bilet alabilirsiniz.
Müzekart: 60 TL
Tek girişlik bilet: 75 TL (Temmuz 2021)
18 yaş altı öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstü vatandaşlar içinse giriş ücretsiz.

Müze kartımızla giriş yapıp tahta yoldan ilerledikten sonra, Kleopatra Plajı bizi karşılıyor. Görüntü muhteşem. Korumalı alana girmek yasak, denize duşların olduğu yerden girdik. Şezlonglar mevcut fakat yer bulamayanlar gölgelere havlularını serdikten sonra yüzmeye gidiyorlar. Burada 2 saat vaktimiz olduğundan, yüzüp dinlendikten sonra adayı keşfe çıktık.

Tarihi Yerleri

Sedir Adası (Kedrai), Türk döneminde “Şehiroğlu” diye adlandırılmış, günümüzde “Sedir” olarak isimlendirilse de, Adada Sedir ağacı olmadığı, tanıtım panolarında belirtilmişti. Agora, Antik tiyatro, Apollo kutsal alanı bulunmaktadır. Bugün hem anakarada hem de adalarda izlenen ayakta kalmış kalıntıların büyük çoğunluğu Bizans Döneminden olduğu yazılmakta.

İmkanlar Neler?

Yiyecek içecek imkanı var, WC, kabinler mevcut. Dilerseniz yiyecek içecek ihtiyacınızı büfeden sağlayabiliyorsunuz. Biz yanımızda getirmiştik.

Tekne Turunda Hangi Koylara Gittik

Sedir Adası’ndaki 2 saatimiz dolduktan sonra, teknemize geçip, öğle yemeğini alacağımız Zeytinli Koyu‘nda demirledik. Ardından İncekum‘da 45dk kadar yüzme molası verildi. Deniz harikaydı, kumlarla kaplı bir yer. Bir sonraki yüzme molası denizin berraklığı ve denizin harika mavi rengiyle Lacivert Koyu‘na geldik yarım saat yüzme molasından sonra, üzerinde tavşanların ve keçilerin gezindiği Tavşan Adası‘nda yüzme molası verildi. Burada sualtı mağarası da varmış, başka teknelerin altında kaldığı için orayı göremedik. Çamlı İskelesi’ne dönüp aracımıza binerek turumuzu eğlenceli bir gün geçirmenin mutluluğuyla sonlandırmış olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir