İstanbul’da Yaşayanlar İçin Hafta Sonu Tatil Yerleri

İstanbul’da Yaşayanlar İçin Hafta Sonu Tatil Yerleri

Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul’da yaşayan insanlar, yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte tatil yapabilecek güzel bir yer alıyor. Yaz tatilinde İstanbul’un kalabalığından ve stresinden uzaklaşmak isteyen kişiler için yakın çevrede tercih edilebilecek yerler bulunuyor. Sahile yakın yerlerde huzurlu ve sorunsuz bir tatil yapmak isteyen kişiler, İstanbul sınırlarında bulunan tatil beldelerini veya çevre ilçelerin sahil kasabalarını tercih edebiliyor. İstanbul’da yaşayanlar için en uygun tatil yerleri arasında Bursa’nın önemli tatil beldeleri de bulunuyor. Çok kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilecek tatil yerleri İstanbullulara farklı avantajlar sağlıyor.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerlerinin Avantajları

Aylar boyunca işini veya eğitimini bırakamadığı için İstanbul’un stresine ve hayat zorluğuna katlanmak zorunda kalan insanlar, yaz tatilini sakin yerlerde geçirmek istiyor. Ege ve Akdeniz’de bulunan tatil beldelerine gitmek istemeyen kişiler, İstanbul’a yakın yerlerdeki tatil beldelerinin avantajını elde edebiliyor. İstanbul’a yakın konumda bulunan tatil yerlerinin vatandaşlara sağladığı avantajlar sayesinde birçok kişi bu bölgeleri tercih ediyor.

İstanbul’a yakın tatil yerlerinin bazı avantajları şu şekildedir;

  • İstanbul’dan kısa süreli ayrılabilecek kişiler için zaman tasarrufu sağlar.
  • Sakin ve huzurlu sahil kasabalarında stresten uzak bir tatil geçirilebilir.
  • Ulaşım kolay olduğu için ek masraflara gerek kalmaz

Belirtilen avantajları sebebiyle tercih edilen tatil beldeleri farklı konumlarda yer alıyor. İstanbul’un farklı ilçelerinden rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilecek tatil yerleri için çeşitli öneriler vardır.

Ağva Tatil Yeri

İstanbul iline en yakın konumlardan biri olan Ağva, birçok kişinin tercih ettiği tatil yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Geçmiş yıllardan beri önemli bir doğal güzellik olan Ağva’da çeşitli koylar bulunuyor. İstanbul’a yakın olmasının yanında doğal güzellikler açısından da zengin olması İstanbulluların yaz tatili için Ağva’yı tercih etmesine neden oluyor.

Çeşitli dizilere de konu olmuş tatil merkezinde tatil köyleri ve oteller bulunuyor. İsteyen kişiler için ailelere özel olarak hazırlanmış olan yazlıklarda sakin bir tatil geçirmek mümkün olabiliyor. Ağva’da bulunan tekne turu ve köy kahvaltısı gibi olanaklar da unutulmaz bir tatil için tercih edilebiliyor.

İstanbul Şile’de Sakin Bir Tatil

İstanbul’da yaşayan vatandaşların en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Şile, kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilen bir yer olmasının yanında farklı güzellikleriyle de öne çıkıyor. Hafta sonu tatili için de tercih edilebilecek tatil yerlerinde deniz ürünleri satan lokantalar bulunuyor. Farklı tatil köylerinde ve otellerde konaklayarak huzurlu bir tatil geçirilebiliyor. Kamp yapmak isteyen kişilerin de Şile çevresinde tercih edebileceği alanlar bulunuyor. Şile’ye tatil amacıyla gelen tatilcilerin gezip görebileceği yerler de vardır.

Şile’de gezip görülebilecek bazı yerler şunlardır;

  • Onbir Göller Vadisi,
  • Hacıllı Şelaleri,
  • Gürlek Mağarası,

Belirtilen yerlerin yanında Kumbaba isimli bölgedeki romatizma hastalıklarına iyi gelen sular bulunuyor.

İstanbul Kandıra Tatil Yeri

İstanbul’un kalabalığından ve stresinden uzak ama mesafe olarak yakın bir tatil yeri arayan kişiler için Kandıra önemli bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Kocaeli’ne yakın bir konumda bulunan tatil beldesinin etrafında çam ormanları bulunuyor.

Bol oksijenin keyfini yaşamak ve sakin bir tatil geçirmek isteyen İstanbullular için Kandıra tatil yeri öneriliyor. Kandıra’da güzel bir tatil yaparken mangalda balık lezzetinin tadına bakılabiliyor. İstanbul’da yaşayanlar için en uygun tatil yerleri içinde olan Kandıra’da tarihi güzellikler de bulunuyor.

Huzurlu Tatil Beldesi Kilyos

Son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen Kilyos, lüks otellerin de bulunduğu bir tatil yeridir. Yaz aylarında yoğun ve kalabalık dönemler geçiren Kilyos’a bahar ayarlarında gidilerek sakin bir tatil geçirilebilir. İstanbul’a yakın ve lüks bir tatil ortamı arayan kişiler için Kilyos önemli bir seçenek olarak öne çıkıyor. Yaz partilerinin adresi konumunda bulunan Kilyos’a ulaşım sağlamanın kolay olması da avantajlı bir nokta olarak öne çıkıyor.

Beykoz Riva Tatil Yeri

İstanbul’a en yakın konumlardan biri olan Riva sahil köyü, Beykoz sınırları içerisinde yer alıyor. İstanbul’dan 30 dakika uzaklıkta bulunan tatil köyüne günübirlik veya hafta sonu tatili için de gidilebilir.

Piknik yapmak veya temiz sahillerde yüzmek için de tercih edilebiliyor. Motor sporları ve ATV gibi araçlarla da unutulmaz bir tatil deneyimi yaşanabiliyor. İstanbul’da yaşayanlar için en uygun tatil yerleri söz konusu olduğunda Beykoz Riva önemli bir seçenek olarak öne çıkıyor.

İstanbul Polonezköy Tatil Yeri

1800’li yıllardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Polonezköy, doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Yemyeşil doğası ve sakin havasıyla oldukça huzurlu olan bölgeye piknik veya hafta sonu kahvaltısı için de gelinebiliyor. Kahvaltı mekanlarıyla ünlü olan bölgede yaz tatili için tercih edilebilecek yerler de bulunuyor. Çeşitli kültürel etkinliklerinden de yararlanılabilecek Polonezköy, tatil olanakları ve ulaşım imkanlarıyla öne çıkıyor.

Sapanca Gölü ve Maşukiye

Belki de en huzurlu ve eğlenceli tatil yerleri arasında yer alan Sapanca Köyü, İstanbul’a yakın konumda yer alıyor. Yalnızca 1,5 saat mesafede bulunan Sapanca Gölü serin havası ve huzurlu alanlarıyla dikkat çekiyor. Bölgede bulunan tesislerde masaj yaptırmak ve SPA olanaklarından yararlanmak da mümkün oluyor. Bölgede gezip görülmesi gereken bazı yerler de vardır.

Sapanca Gölü ve Maşukiye civarında gezip görülebilecek bazı yerler şunlardır;

  • Maşukiye çevresinde bulunan doğal alanlar,
  • Kirazlı Yaylası,
  • Kuzu Yaylası,

Bölgedeki yaylalarda ve ormanlarda temiz doğa havası alarak İstanbul’un stresinden ve yorgunluğundan uzaklaşmak mümkün olabiliyor.

Bursa’nın Tatil Beldeleri

İstanbul’a yakın bir şehir olan Bursa’da tatil yapılabilecek birçok yer bulunuyor. Sakin ortamının yanında yeşil doğasıyla birlikte herkesi etkileyen Bursa tatil beldelerinde kolay bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor. İstanbul’da yaşayanlar için en uygun tatil yerleri arasında Tirilye, Mudanya ve Gölyazı gibi önemli alanlar bulunuyor. Güzel bir yaz tatili için bu tatil beldelerine giderek uygun bir şekilde konaklamak ve huzurlu tatilin tadını çıkarmak mümkün olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir